Odobrena izrada Studije izvodljivosti za upravljanje otpadom
Na sastanku, održanom 08. jula 2014. godine u prostorijama Gradske opštine Barajevo, donešena je konačna odluka o izradi studije izvodljivosti za upravljanje otpadom.
Projekat će biti realizovan u saradnji sa Privrednom komorom Taranta, Privrednom komorom Beograda, Regionalnim proizvodnim centrom za zaštitu životne sredine i reciklažu iz Taranta - Klasterom DIPAR, RETE TRE.E i Konfindustrijom Srbija. Ponuđene su opcije izrade Studije izvodljivosti za upravljanje otpadom, koje se odnose na sanaciju deponija i teritorijalni monitoring putem satelita.
U prethodnom periodu razmatranja pristiglih predloga projekata, konsultativnih sastanaka, u kontinuiranoj komunikaciji sa svim partnerima na projektu (vremenski okvir navedenih aktivnosti: 12 meseci), odlučeno je da se Opštini Barajevo omogući izrada sektorski značajnog dokumenta.
Italijanski partneri se zalažu za podsticanje politike partnerstva u cilju razvoja privrede Srbije, privrede Taranta, razmene znanja, dobrih praksi, pronalaženje mogućnosti za finansiranje u okviru internacionalnih programa.
Gradska opština Barajevo je u skladu sa svojim strateškim opredeljenjima, usvojenim sektorskim razvojnim dokumentima, konkurisala za izradu Studije izvodljivosti za upravljanje otpadom. Nakon analize pristiglih aplikacija i ulaska Gradske opštine Barajevo u uži izbor za odabir lokacije i izradu studije izvodljivosti, prema kojoj bi se pilot projekat realizovao, predstavnici Privredne komore Taranta, Privredne komore Beograda i Konfindustrije Srbije, zajedno sa italijanskim partnerima na projektu su u prethodnom periodu posetili opštinu. U interaktivnim sastancima, predstavnici opštine su predstavili međunarodne projekte, koji su uspešno realizovani u proteklom periodu, usvojene akcione i sektorske planove, studiju izvodljivosti za prečišćavanje otpadnih voda, ostalu plansku dokumentaciju i druge relevantne podatke iz oblasti zaštite životne sredine.
Izradu Studije izvodljivosti finansiraće italijanski partneri na projektu, Klaster DIPAR i RETE TRE.E.
Najvažniji problem sa kojim se GO Barajevo, suočava na teritoriji 15 mesnih zajednica je nedovoljno razvijena komunalna infrastruktura, uz nepostojanje dovoljno kapaciteta za stvaranje iste. U Strategiji održivog razvoja GO Barajevo, prvi prioritet je unapređenje kvaliteta zaštite životne sredine uz podsticanje razvoja izletničkog, sportsko-rekreativnog i kulturno-istorijskog turizma, što je jedino moguće formiranjem kompletne i efikasne komunalne infrastrukture, izradom sektorskih i akcionih planova u oblasti zaštite životne sredine i planske dokumentacije. Izrada i implementacija Lokalnog plana upravljanja otpadom je nesumnjivo jedan od uslova za rešavanje problema u sferi zaštite životne sredine i oblasti održivog razvoja. Izrada studije izvodljivosti za upravljanje otpadom, koja je u direktnoj vezi sa realizacijom Lokalnog plana upravljanja otpadom, od neprocenjive je važnosti za rešavanje problema u oblasti zaštite životne sredine i uspostavljanja njenog održivog razvoja.
Italijanski partneri su istakli da je odabiru Opštine Barajevo da učestvuje u realizaciji projekta, doprinelo postojanje usvojenih sektorskih dokumenata: Strategija održivog razvoja Gradske opštine Barajevo 2010-2020, Lokalni plan upravljanja otpadom Gradske opštine Barajevo 2011-2020, Studija izvodljivosti za upravljanje otpadnim vodama opštine Barajevo, postojanje Registra divljih deponija, kao i iskustvo u realizaciji međunarodnih projekata, finansiranih iz EU.
Italijanskim partnerima je tokom sastanka, predložena zajednička izrada projekata i apliciranje kod IPA i drugih međunarodnih fondova, što je prihvaćeno. Apliciranje Gradske opštine Barajevo će u koordinaciji i partnerstvu sa predstavnicima privrednih asocijacija iz Italije, uvećati mogućnosti za dobijanje finansijskih sredstava iz predpristupnih fondova.